Marina 5* Otel

Proje Yeri : Trabzon / Türkiye

Proje Yılı :  2015

Proje Alanı : 19.800 m2

Proje Kullanım Amacı : 5 yıldızlı otel

 

Proje Trabzon’un batısında gelişim göstermekte olan akyazı mahallesinde yeni yapılmakta olan Trabzonspor şehir statının tam çaprazında hakim bir tepede yer almaktadır.

Proje hakim tepenin denize bakan kısmında 10 dönümlük ağaçlandırılacak olan yamaç alanın bittiği noktada başlamaktadır. Binanın önü tamamen açık olup, doğayla iç içe, deniz ayakların altında hissettirecek şekilde tasarlanmıştır.

Projede müşteri isteğine göre odaların büyük çoğunluğu ( %85 oranında bir kısmı ) denize bakmaktadır. Yine müşteri isteği göz önünde bulundurularak yapılan tasarımda balkona çıkacak olan otel müşterilerinin birbirini görmeyecek şekilde ara paneller yerleştirilmiştir. Ayrıca balkonların önünde 100 cm eninde 70 cm kalınlığında oluşturulan toprak şerit hat üzerinde yapılacak olan peyzaj çalışması ile 5. katta dinlenen bir otel misafiri bile balkona çıktığında hem yan odalardan rahatsız olmadan balkonda oturabilecek, hem de yeşili ayaklarının ucunda görebilecektir.

Proje genel tasarımı yapılırken, doğa ve denizin bir bütün olarak tasarımda yer alarak iç içe olması ve arazinin de getirdiği şartlar göz önünde bulundurularak otele bir yat görünümü vermeye çalıştık. Bu projeyi hem dinamik bir hale getirdi, hem de simgesel bir yapı olarak ön plana çıkmasını sağladı.

Suit odalar otelin her katında yada çatısında yapmak yerine alışılmışın dışına çıkarak doğayla iç içe olma düşüncesi ile otelden bağımsız gibi görünen bodrum katta yerleştirilmiştir. Açık yüzme havuzunun hemen alt kotunda oluşturularak her biri 25 m2 genişliğinde olan geniş teraslarının bulunduğu, içinde sauna, türk hamamı , jakuzi , oturma odası ve yatak odasının yer aldığı 6 adet suit oda kullanıcıları için özel olarak tasarlanmıştır.

Zemin kat ve Bodrum katta yer alan lobi, toplantı salonları ve balo salonu cephesi denize bakan kuzey cephesi boyunca boydan boya cam yapılmıştır. Böylece otele gelen insanların manzaranın keyfini sonuna kadar yaşamaları amaçlanmıştır.