ANADOLU BİRLİK HOLDİNG HİZMET BİNASI

Proje Yeri : Konya / Türkiye

Proje Yılı :  2015

Proje Alanı : 37.035 m2

Proje Kullanım Amacı : Hizmet Binası

Proje Konya’nın merkezinde yer alan Torku şeker fabrikalarının bulunduğu alanda yapılması planlanmıştır. Anadolu Birlik Holding firmasına ait arazide yapımı devam eden Tarım ve Gıda üniversitesi yerleşkesinin yanında yer almaktadır. Üçgen formuna yakın bir şekle sahip olan alanda, 500 kişinin aynı anda çalışabileceği, gerektiğinde 1000 kişinin çalışabileceği özellikte modüler artışın mümkün olduğu bir proje tasarlanması istenmiştir.

Projenin tasarımı oluşturulurken çıkış noktası için 2 obje belirlendi.

Birinci olarak Selçuklu devletinin yıllarca başkentliğini yapmış olan Konya ilinin simgesi durumuna gelmiş olan selçuklu yıldızının kullanılmasını planladık. Selçuklu yıldızı bir insanda olması gereken 8 önemli özelliği simgelemektedir. Projemizin merkezine yerleştirmiş olduğumuz Selçuklu yıldızı ile insanı merkez olarak kabul edip, çalışanlarda olan 8 önemli özelliği simgelemeyi amaçladık.

İkinci olarak ise firmanın akla gelen ilk ürünü olan küp şekerlerle bir dizilim oluşturarak katlar arasında bir geçiş oluşturduk. Çocukların bir oyunu olan küp şekerleri üst üste dizme fikrini mimariye uyarlayarak kat planlarını oluşturduk.

Toplam 15 kattan oluşan proje 3 bodrum kat, zemin kat ve 11 normal kattan oluşmaktadır. Bodrum katlar otopark, sığınak, depo ve teknik hacim olarak kullanılmıştır. Zemin kat, 1. kat ve 2. kat aktif kullanılan birimler yerleştirilmiştir. Diğer katlar ise ihtiyaç programına göre şekillenmiştir.